Ortodoncja Wieliczka

Ortodoncja – kiedy podjąć się leczenia u ortodonty?

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Szacuje się, że nieprawidłowości te dotyczą około 50% populacji. Leczenie obejmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci. Proces korygowania schorzenia może przybierać różne formy. Sprawdź, czym dokładnie jest ortodoncja, kiedy zdecydować się na leczenie oraz z czym wiąże się ortodoncja dziecięca. W artykule przedstawione są również rodzaje aparatów ortodontycznych dostępnych w Denti-Med.

Ortodoncja – czym jest?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką wad zgryzu, czy też wad szczękowo-twarzowych. Obejmuje też badanie zmian zachodzących w narządzie żucia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Ortodonci zajmują się leczeniem wad wrodzonych, takich jak nieprawidłowe ułożenie, czy też zbyt duża ilość zębów. Stomatolodzy niwelują również wady nabyte, do których zaliczamy m.in. zwężenie szczęki, tyłozgryz oraz przodozgryz.

Kiedy zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne jest wykonywane ze względów medycznych, jak i estetycznych. Do wskazań zaliczamy:

  • widoczne wady zgryzu,
  • parodontoza,
  • wady wymowy,
  • bóle głowy oraz ból żuchwy,
  • szpara między zębami,
  • zęby niemieszczące się w szczęce.

Ortodoncja – przebieg leczenia

Zanim korekcja wad zgryzu zostanie rozpoczęta, należy przejść pomyślnie kontrolę. Jeśli zęby wymagają leczenia zachowawczego – należy je wykonać przed założeniem aparatu.

Kiedy stan uzębienia jest nienaganny, lekarz przeprowadza wywiad, aby ustalić przyczynę wady zgryzu oraz jej rodzaj. Następnie ortodonta wykonuje skan wewnątrzustny, a czasem zleca też wykonanie dodatkowych badań.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie przez lekarza indywidualnego planu leczenia. Na tym etapie doradza on wybór konkretnego aparatu ortodontycznego. Przedstawia również planowany czas leczenia oraz jego koszty.

Przed założeniem stałego aparatu ortodontycznego często lekarze nakładają wcześniej specjalne gumki, które mają na celu rozsunięcie ściśniętych zębów. Na kolejnej wizycie ortodonta przygotowuje powierzchnię zębów. W tym celu dokładnie je czyści, aby potem móc założyć aparat.

Ortodoncja u dzieci

Leczenie ortodontyczne dzieci może być wprowadzone około siódmego roku życia. U młodszych osób lekarze zalecają zastosowanie pewnych ćwiczeń lub aparatów zdejmowanych. W przypadku starszych dzieci, zazwyczaj wykorzystywane są stałe aparaty.

Nie każdy jednak wie, kiedy umówić pociechę na wizytę do lekarza. Jednym z objawów, który powinien skłonić rodziców do zapisania dziecka na wizytę u ortodonty jest nadmiernie cofnięta lub wysunięta szczęka. Powodem wizyty u dentysty może być również asymetria twarzy dziecka, wada wymowy, dysfunkcja języka, za szybka utrata zębów mlecznych i wiele innych.

Jeśli niepokoją cię objawy występujące u dziecka, umów wizytę konsultacyjną z lekarzem, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Rodzaje aparatów ortodontycznych w Denti-Med

W ramach leczenia ortodontycznego w Denti-Med oferujemy m.in. aparaty ruchome, niewidoczne nakładki ortodontyczne, jak i nakładki retencyjne.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome korygują niewielkie wady zgryzu. Pacjenci bardzo je sobie cenią ze względu na możliwość ich swobodnego zdejmowania i zakładania. Oprócz leczenia nieprawidłowości stanu zgryzu, stosowane są też do podtrzymania efektu uzyskanego we wcześniejszym leczeniu.

Nakładki A-ligner

Kolejną metodą w leczeniu wad zgryzu są nakładki ortodontyczne. Jest to alternatywa dla stałych aparatów na zęby. Zazwyczaj służą do korygowania niewielkich wad. Pacjenci często się na nie decydują ze względu na możliwość ich ściągnięcia w dowolnym momencie.

Nakładki retencyjne

Nakładki retencyjne są nazywane również aparatem retencyjnym. Zazwyczaj jest stosowany po zakończeniu leczenia zgryzu za pomocą stałego aparatu na zęby. Ma on na celu utrwalenie uzyskanego wcześniej efektu.