Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnostyką i leczeniem nabytych oraz wrodzonych wad zgryzu, wad rozwojowych, a także kontrolowaniem prawidłowości rozwoju narządów jamy ustnej u dzieci i dorosłych.

ortodoncja, ul. Klaśnieńska 16

ortodoncja wieliczka

Umów wizytę

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Wskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego mogą być nadmierne napięcia mięśni żucia, które skutkują bólami głowy, a także wady zgryzu, które w konsekwencji mogą prowadzić do różnych zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, jednocześnie wpływając na wygląd twarzy, jak i pewność siebie.

Rodzaje aparatów na zęby

Możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów, które dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Przed założeniem aparatu ortodontycznego ważne jest to, aby dokładnie omówić plan leczenia oraz odpowiednio dobrać aparat, ponieważ nie każdy nadaję się do wszystkich rodzajów wad.

W naszym centrum oferujemy aparaty ruchome oraz nakładkowe dostosowane do wady zgryzu. W zależności od potrzeb aparaty różnią się od siebie sposobem użytkowania, długością trwania leczenia oraz wyglądem.

Aparaty stałe

Składają się z pierścieni i łuków oraz dodatkowych elementów jak zaczepy, sprężyny, ligatury i wyciągi elastyczne. Tego typu aparaty ortodontyczne najczęściej muszą być regulowane co miesiąc, dzięki czemu efekt leczenia jest lepszy oraz trwalszy. Do tego pacjent ma do wyboru różne opcje kolorystyczne ligatur (tzw. gumek).

Aparaty ruchome

Ruchome aparaty na zęby to inaczej aparaty zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. W zależności od typu wady można podzielić je na kilka wariantów. Są to przede wszystkim:

  • ruchome trzymacze przestrzeni, które pełnią taką samą funkcję, jak aparaty stałe,
  • aparaty do repozycjonowania żuchwy, których zadaniem jest wsparcie pracy żuchwy, przez co może się ona funkcjonować w odpowiedni sposób,
  • ochraniacze wargowe i policzkowe – utrzymują wargi/policzki w odpowiedniej odległości od zębów,
  • ekspandery podniebienia, wykorzystywane do poszerzenia łuku szczęki górnej,
  • ruchomy aparat retencyjny, który zapobiega przesuwaniu się zębów.

Aparaty nakładkowe

Aligner to inaczej aparat nakładkowy, który jest aparatem ruchomym. Jest bardzo podobne do aparatów stałych, natomiast nie wykorzystuje się do niego metalowych drutów i zamków, dzięki czemu są w pełni estetyczne. Tego typu aparat należy zdejmować przed każdym posiłkiem oraz myciem zębów. Do zalet można zaliczyć skrócony czas leczenia, jednak nie można go stosować przy wszystkich rodzajach wad.