Pracownia RTG – Wieliczka, Kraków i okolice

Rentgen zębów to krótkotrwałe i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Stomatolog zalecił Ci zrobienie prześwietlenia i szukasz odpowiedniego gabinetu w najbliższej okolicy? Wpisujesz w wyszukiwarkę „RTG Wieliczka” lub „rentgen Wieliczka”? Jesteś w dobrym miejscu! Badanie wykonasz w naszym gabinecie Denti-Med.

Pracownia RTG, rentgen zębów, prześwietlenie zębów, wieliczka ul. Klaśnieńska 16

rentgen zębów

Umów wizytę

Rentgen Wieliczka – zapraszamy do Denti-Med

Szukasz doświadczonych, empatycznych specjalistów, którzy otoczą Cię kompleksową opieką? Zapraszamy do Denti-Med. Oferujemy pełen zakres usług stomatologicznych. Specjalizujemy się w szczególności w ortodoncji, protetyce, a także w chirurgii stomatologicznej. Oczywiście, wykonujemy również RTG zębów.

Rentgen stomatologiczny – Kraków jest tuż obok

Gabinet Denti-Med jest położony w samym centrum Wieliczki. Darmowy parking oraz wygodny dojazd, także komunikacją miejską, sprawiają, że odwiedzają nas pacjenci nie tylko z Wieliczki, ale także z leżącego nieopodal Krakowa – RTG mogą tu bowiem zrobić bez kolejek. Jeśli więc wstukujesz w Google „RTG Kraków” albo „rentgen panoramiczny zębów Kraków”, pamiętaj, że w sąsiedniej miejscowości możesz go wykonać znacznie szybciej.

RTG Kraków i Wieliczka – co trzeba wiedzieć o tym badaniu?

Badanie polega na prześwietleniu zębów w celu zdiagnozowania stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. RTG jest nieinwazyjne oraz nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta.

Wskazania do wykonania badania RTG

RTG wykonywane jest jedynie na zlecenie lekarza, ze względu na promieniowanie emitowane podczas badania. O konieczności zrobienia zdjęcia poinformuje Cię więc lekarz podczas wizyty – wtedy wykonasz je od ręki w naszej pracowni RTG w Wieliczce.

Wśród wskazań do wykonania badania wyróżniamy m.in.:

  1. silne dolegliwości bólowe,
  2. urazy zębów,
  3. przygotowanie do ekstrakcji zęba,
  4. zaawansowana próchnica,
  5. ryzyko konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego.

RTG wykonuje się także w celach kontrolnych – zdjęcie pomoże ocenić specjaliście, czy leczenie przynosi oczekiwany efekt.

Czy zdjęcia RTG zębów są bezpieczne?

Promienie rentgenowskie są szkodliwe dla naszego organizmu, jednak należy mieć na uwadze, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku dawka. Dawki promieniowania są niewielkie, a badanie bezpieczne. W związku z tym wykonuje się je nawet małym dzieciom.

Podstawowym przeciwskazaniem jest natomiast ciąża, ponieważ promieniowanie może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Jak wygląda badanie RTG zębów?

Zdjęcie RTG zębów trwa zaledwie kilka minut. Przed badaniem radiolog ubiera pacjenta w specjalny fartuch z ołowianym wkładem, który chroni go przed promieniowaniem. W przypadku dzieci stosuje się także osłonę na szyję. Podczas wykonywania zdjęć wewnątrzustnych specjalista dodatkowo umieszcza czujnik RVG w jamie ustnej pacjenta.

Rentgen zębów – rodzaje badań diagnostycznych

Istnieje kilka rodzajów diagnostyki, którą można wykonać przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Badania umożliwiają precyzyjne określenie źródła problemu i lokalizacji zmiany chorobowej. Dzięki temu rozwiązaniu stomatolog może sprawniej i dokładniej wykonywać swoją pracę, a pacjent szybciej odzyskuje zdrowy uśmiech.

Badania radiologiczne wykonywane w naszym gabinecie to:

  1. Zdjęcia punktowe – są konieczne, aby ocenić stan wskazanych zębów, a także tkanek i korzeni znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Mogą też być pomocne w przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego) – zdjęcie RTG pozwala skontrolować wypełnienie kanałów.
  2. Zdjęcia panoramiczne / pantomograficzne – są dokładniejszym zobrazowaniem całej szczęki i żuchwy. To zdjęcie zębów górnej i dolnej szczęki, zatok szczękowych i stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki niemu stomatolog może ocenić stan uzębienia i przyzębia oraz odpowiednio zaplanować leczenie. Zdjęcia pantomograficzne ujawniają też złamanie kości, uszkodzenia czy zakażenia bakteryjne. Oprócz tego uwidaczniają zawiązki zębów mądrości, które mogą powodować przemieszczanie się pozostałych zębów.

Tomografia komputerowa – rentgen zębów

W niektórych przypadkach zamiast RTG zębów lekarz zaleca wykonanie tomografii. Tomografia to badanie trójwymiarowe, przeprowadzane w sytuacji, gdy konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka jamy ustnej. Umożliwia bardzo dokładną ocenę warunków kostnych pacjenta i dokonanie niezbędnych pomiarów.


RTG Wieliczka, zdjęcie panoramiczne zębów Kraków, RTG zębów Kraków, RTG Kraków prywatnie – znajdziesz to w naszym gabinecie Denti-Med. Badanie jest stosowane przez naszych stomatologów w celach diagnostycznych, a także planowania leczenia implantologicznego i chirurgicznego. Dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem w technologii cyfrowej, dzięki czemu zapewniamy pełne bezpieczeństwo naszym pacjentom.