Pracownia RTG

Rentgen zębów (badanie RTG) to jedna z najczęstszych procedur diagnostycznych we współczesnej stomatologii. Badanie polega na prześwietleniu zębów w celu zdiagnozowania stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. Wskazań do wykonania RTG jest wiele, a samo badanie jest krótkotrwałe i bezbolesne.

Pracownia RTG, rentgen zębów, prześwietlenie zębów, wieliczka ul. Klaśnieńska 16

rentgen zębów

Umów wizytę

Pracownia RTG

RTG zębów to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Pomaga ono uwidocznić stan i budowę zębów oraz liczbę kanałów korzenionych w zębie. Stosowane jest w diagnostyce stanów zapalnych oraz chorób miazgi i przyzębia. Badanie jest krótkie i bezbolesne oraz nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta.

Wskazania do wykonania badania RTG

Badanie RTG wykonywane jest jedynie na zlecenie lekarza, ze względu na promieniowanie, które występuje podczas badania. Wśród wskazań do wykonania badania wyróżniamy m.in.:

  • silne dolegliwości bólowe i urazy zębów,
  • przygotowanie do ekstrakcji zęba,
  • zaawansowana próchnica,
  • ryzyko konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego.

Rentgen zębów – rodzaje badań diagnostycznych

Istnieje kilka rodzajów diagnostyki, którą można wykonać przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego. Badania umożliwiają precyzyjne określenie źródła problemu i lokalizacji zmiany chorobowej. Dzięki temu rozwiązaniu stomatolog może sprawniej i dokładniej wykonywać pracę, a pacjent szybciej odzyskuje zdrowy uśmiech.

Badania radiologiczne wykonywane w naszym gabinecie to:

  • Zdjęcia punktowe – są one konieczne, aby ocenić stan pojedynczych zębów oraz mogą być pomocne w przypadku leczenia endodontycznego (kanałowego).
  • Zdjęcia panoramiczne / pantomograficzne – są dokładniejszym zobrazowaniem całej szczęki i żuchwy. Dzięki niemu stomatolog może ocenić stan zębów oraz odpowiednio zaplanować leczenie.
  • Zdjęcia cefalometryczne – zdjęcia umożliwiają zdiagnozowanie wad zgryzu oraz pomagają w planowaniu leczenia ortodontycznego.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to badanie trójwymiarowe. Wykonywane jest w razie konieczności szczegółowej diagnostyki jamy ustnej oraz pozwala ocenić stan kości szczęki i żuchwy. Badanie jest stosowane przez stomatologów w celu planowania leczenia implantologicznego i chirurgicznego. Umożliwia on bardzo dokładną ocenę warunków kostnych pacjenta i dokonanie niezbędnych pomiarów.

Stosowanie najnowocześniejszej technologii cyfrowej w pracowni radiologicznej pozwala zachować pełne bezpieczeństwo dla pacjentów. Dawka promieniowania, z którą ma do czynienia pacjent podczas badania, została ograniczona do minimum.