Higienizacja

Higienizacja w Denti-Med to zabiegi profilaktyczne, które są zalecane dla wszystkich pacjentów i warto je wdrożyć w swoje codzienne nawyki. Obejmuje ona usunięcie osadów oraz kamienia, jaki powstaje na zębach. Higienizację najlepiej powtarzać przynajmniej raz lub dwa razy w roku, aby zachować estetyczny uśmiech i zminimalizować ryzyko chorób zębów oraz dziąseł.


Higienizacja, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

higienizacja

Umów wizytę

Na czym polega higienizacja w Denti-Med i kiedy warto się zdecydować?

Higienizacja zębów w Denti-Med to profilaktyczny zabieg polegający na usunięciu osadu oraz kamienia nazębnego. Zabiegi higienizacyjne są wskazane dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się konsultację ze stomatologiem w celu dobrania indywidualnego planu działania, dzięki czemu pacjent będzie wiedział na jakim obszarze powinien się skupić. Higienizacja zębów Kraków? Tylko w Denti-Med!

Higienizacja jest wskazana w ramach profilaktyki, przede wszystkim dla pacjentów, którzy:

 • mają skłonność do próchnicy,
 • posiadają widoczny kamień i osad nazębny,
 • są przed leczeniem aparatem ortodontycznym,
 • planują wybielanie zębów.

Dlaczego higienizacja zębów jest ważna?

Kamień nazębny i osad sprzyjają powstawaniu próchnicy i krwawieniu dziąseł. Te z kolei mogą prowadzić do zapalenia przyzębia (tzw. parodontoza). Prawidłowa higiena to także klucz do pięknego, białego uśmiechu, dlatego profesjonalna higienizacja powinna być częścią Twoich nawyków.

Kamień nazębny – przyczyny powstawania

Kamień nazębny to problem, z którym mierzy się coraz większa grupa pacjentów, a brak odpowiednich działań pielęgnacyjnych sprzyja powstawaniu problemów. Płytka nazębna występuje również w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie dotrzemy samą szczoteczką. Dlatego używanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej jest bardzo ważne w kontekście zapobiegania zaleganiu resztek jedzenia. 

Na szybkie odkładanie się kamienia mogą mieć wpływ:

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
 • nieodpowiednia dieta,
 • czynniki genetyczne,
 • wady zgryzu utrudniające odpowiednia higienę,
 • zaburzenia składu i ilości śliny w jamie ustnej,
 • źle wykonane lub uszkodzone wypełnienia protetyczne.

Higienizacja zębów Wieliczka w Denti-Med – zabiegi

Higienizacja w Denti-Med to kilka zabiegów, a ich dobór zależny jest od potrzeb pacjenta, jego problemu oraz zaleceń stomatologa.

Do głównych zabiegów zaliczamy:

 • fluoryzację,
 • piaskowanie,
 • polerowanie,
 • skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego – jak wygląda higienizacja w Denti-Med?

Zabieg ten powinien być wykonywany regularnie, ponieważ chroni zęby przed poważnymi problemami i chorobami jamy ustnej. Osadzanie się kamienia nazębnego jest procesem naturalnym, dlatego u prawie każdego pacjenta usunięcie go jest konieczne. 

Nieusuwany kamień może prowadzić do próchnicy, stanu zapalnego dziąseł, a także do chorób przyzębia i utraty zębów. Oprócz tego osad jest nieestetyczny i pozostawia nieświeży oddech, dlatego warto zadbać o regularną higienizację.

 

Piaskowanie zębów Kraków

Metoda pozbywająca się osadów i przebarwień powstałych przez częste spożywanie, np. kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Celem piaskowania jest usunięcie osadu oraz powierzchniowych przebarwień poprzez użycie strumienia wody, powietrza i drobinek czyszczących pod odpowiednim ciśnieniem.

Scaling zębów

Regularny scaling stanowi skuteczną ochronę przed rozwojem chorób zębów i dziąseł. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów powstałego w wyniku odkładania się płytki nazębnej, która ulega mineralizacji.

Fluoryzacja zębów

Jest to jeden z ostatnich etapów całej higienizacji. Podczas tego etapu nakładany jest środek fluoryzujący w formie pianki. Jego zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie zębów i ochrona przed rozwojem próchnicy. Dzięki fluoryzacji możliwe jest zmineralizowanie wczesnej zmiany próchnicowej, co zapobiega jej rozwojowi. 

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem zawierającym odpowiednią ilość związków fluoru. Skutkuje to wzmocnieniem zębów i działa przeciwpróchniczo. Zabieg wykonuje się na zębach wcześniej oczyszczonych z kamienia.

Polerowanie (polishing) zębów

Jest wykonywane zazwyczaj po piaskowaniu. Polega na usunięciu pozostałych nalotów przy użyciu past polerskich. Do tego zabiegu stomatolog używa gumek o specjalnym przeznaczeniu, które wygładzają powierzchnię szkliwa, dzięki czemu na powierzchni zęba nie zatrzymuje się osad. Jednocześnie zabieg ten zapobiega powstawaniu próchnicy. Pełna higienizacja jamy ustnej wymaga polerowania dla osiągnięcia jak najlepszych efektów.

Higienizacja w Denti-Med – przeciwskazania

Pomimo, że higienizacja jest zalecana każdemu pacjentowi, istnieją także przeciwskazania, kiedy nie powinno wykonywać się tego rodzaju zabiegów.

Higienizacji nie zaleca się:

 • u kobiet w ciąży,
 • przy astmie,
 • przy opryszczkach na ustach,
 • u pacjentów z rozrusznikiem serca,
 • podczas występowania bólu błon śluzowych lub ran w jamie ustnej.

Higienizacja zębów Wieliczka i higienizacja zębów Kraków – cena w Denti-Med

Przejdź do zakładki „Cennik” i poznaj dokładną cenę poszczególnych zabiegów związanych z higienizacją jamy ustnej w Denti-med a następnie przejdź do zakładki Kontakt i umów się na wizytę!