Higienizacja

Zabieg higienizacyjny jest zabiegiem profilaktycznym, który jest wskazaniem dla wszystkich pacjentów i warto go wdrożyć w swoje nawyki. Obejmuje on usunięcie osadów oraz kamienia, jaki powstaje na zębach. Higienizacje najlepiej powtarzać przynajmniej raz lub dwa razy w roku, aby zachować estetyczny uśmiech.

Higienizacja, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

higienizacja

Umów wizytę

Na czym polega i kiedy warto się zdecydować?

Higienizacja to profilaktyczny zabieg polegający na usunięciu osadów oraz kamienia nazębnego. Zabiegi higienizacyjna są wskazane dla każdego pacjenta, natomiast zaleca się konsultację ze stomatologiem w celu dobrania indywidualnego planu działania, dzięki czemu pacjent będzie wiedział na jakim obszarze powinien się skupić.

Higienizacja jest wskazana w ramach profilaktyki, przede wszystkim dla pacjentów, którzy:

 • mają skłonność do próchnicy,
 • posiadają widoczny kamień i osad nazębny,
 • są przed leczeniem aparatem ortodontycznym,
 • planują wybielanie zębów.

Dlaczego higienizacja zębów jest ważna?

Kamień nazębny i osad sprzyjają powstawaniu próchnicy, jak i chorobom i krwawieniu dziąseł. Może to prowadzić do zapalenia przyzębia (tzw. parodontoza). Prawidłowa higiena to klucz do pięknego, białego uśmiechu, dlatego profesjonalna higienizacja powinna być częścią naszych nawyków.

Kamień nazębny – przyczyny powstawania

Kamień nazębny to problem, z którym zmierza się coraz większa grupa pacjentów. Osad zbiera się, a brak odpowiednich działań może sprzyjać powstawaniu problemów. Płytka nazębna występuje również w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie dotrzemy samą szczoteczką. Dlatego używanie nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej są bardzo ważne, aby zapobiec zaleganiu.

Na szybkie odkładanie się kamienia mogą mieć wpływ:

 • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
 • nieodpowiednia dieta,
 • czynniki genetyczne,
 • wady zgryzu utrudniające odpowiednia higienę,
 • zaburzenia składu i ilości śliny w jamie ustnej,
 • źle wykonane lub uszkodzone wypełnienia protetyczne.

Higienizacja zębów – zabiegi

W skład higienizacji wchodzi kilka zabiegów, a ich dobór zależny jest od potrzeb pacjenta, jego problemu oraz zaleceń stomatologa.

Do głównych zabiegów zaliczamy:

 • fluoryzację,
 • piaskowanie,
 • polerowanie,
 • skaling.

Usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg ten wykonywany regularnie, może chronić przed poważnymi problemami i chorobami jamy ustnej. Osadzanie się kamienia nazębnego jest procesem naturalnym, dlatego u prawie każdego pacjenta usunięcie go jest konieczne.

Nieusuwany kamień może prowadzić do próchnicy, stanu zapalnego dziąseł, a nawet do chorób przyzębia i utraty zębów. Oprócz tego osad jest nieestetyczny i pozostawia nieświeży oddech, dlatego warto zadbać o regularną higienizację.

Piaskowanie zębów

Metoda pozbywająca się osadów i przebarwień powstałych przez częste spożywanie, np. kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Celem piaskowania jest usunięcie osadu oraz powierzchniowych przebarwień poprzez użycie strumienia wody, powietrza i drobinek czyszczących pod odpowiednim ciśnieniem.

Skaling zębów

Regularny skaling jest ochroną przed rozwojem chorób zębów i dziąseł. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów, który powstał w wyniku odkładania się płytki nazębnej, która ulega mineralizacji.

Najczęściej spotykaną metodą skalingu jest skaling ultradźwiękowy.

Fluoryzacja zębów

Jest to jeden z ostatnich etapów całej higienizacji. Podczas tego etapu nakładany jest środek fluoryzujący w formie pianki, lakieru lub żelu. Jego zadaniem jest odpowiednie zabezpieczenie zębów i ochrona przed rozwojem próchnicy. Dzięki fluoryzacji, możliwe jest zmineralizowanie wczesnej zmiany próchnicowej, co zapobiega jej rozwojowi.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem zawierającym odpowiednią ilość związków fluoru. Skutkuje to wzmocnieniem zębów i działa przeciwpróchniczo. Zabieg wykonuje się na wcześniej oczyszczonych zębach z kamienia.

Polerowanie (polishing) zębów

Wykonywane zazwyczaj po piaskowaniu. Polega na usunięciu pozostałych nalotów przy użyciu past polerskich. Do tego zabiegu stomatolog używa gumek o specjalnym przeznaczeniu, które wygładzają powierzchnię szkliwa, dzięki czemu na powierzchni zęba nie zatrzymuje się osad. Jednocześnie zabieg ten zapobiega powstawaniu próchnicy.

Higienizacja zębów – przeciwskazania

Pomimo, że higienizacja jest zalecana każdemu pacjentowi, istnieją także przeciwskazania, kiedy nie powinno wykonywać się tego rodzaju zabiegów.

Higienizacji nie zaleca się:

 • u kobiet w ciąży,
 • przy astmie,
 • przy opryszczkach na ustach,
 • u pacjentów z rozrusznikiem serca,
 • podczas występowania bólu błon śluzowych lub ran w jamie ustnej.