Stomatolog dziecięcy Wieliczka, Kraków i okolice
Stomatologia dziecięca jest jedną z dziedzin stomatologii, która została wyróżniona ze względu na odmienną budowę układu stomatologicznego dzieci od dorosłych. Ta dziedzina medyczna obejmuje profilaktykę i leczenie zębów dzieci i młodzieży już od momentu pojawienia się pierwszego zęba u dziecka.
Stomatologia dziecięca, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16
Stomatologia dziecięca (pedodoncja) – czym jest?
Stomatolog dziecięcy to lekarz dentysta, który jest ukierunkowany na pracę z najmłodszymi pacjentami. Stomatologia dziecięca zajmuje się przede wszystkim:
- ząbkowaniem i jego zaburzeniami,
- leczeniem schorzeń błony śluzowej,
- zębami mlecznymi i stałymi,
- wszelkimi urazami jamy ustnej,
- walką z próchnicą,
- nauczaniem prawidłowej higieny jamy ustnej,
- wykrywaniem wad zgryzu na wczesnym etapie,
- profilaktyką.
Dentysta dziecięcy Kraków – wizyta adaptacyjna
Stomatologia dziecięca powinna być wprowadzana jak najwcześniej (najlepiej od urodzenia). Na pierwszą wizytę najlepiej udać się wraz z pojawieniem się pierwszego zęba u dziecka. Stomatolog może wtedy wykryć ewentualnie nieprawidłowości u małego pacjenta, a następnie powinien podzielić się wskazówkami dotyczącymi prawidłowej higieny jamy ustnej oraz diety.
Wizyta adaptacyjna jest bardzo ważnym elementem, który nie powinien być lekceważony przez rodziców. Polega ona na oswojeniu dziecka z gabinetem i sprzętami w formie zabawy, a także na sprawdzeniu stanu jamy ustnej (jeśli dziecko wyrazi na to zgodę). Dzięki takiej praktyce dziecko będzie czuło się bezpieczniej i bardziej komfortowo w towarzystwie personelu i lekarzy. Pozwoli to zbudować pozytywną relację ze stomatologiem oraz zredukować lęk przed kolejnymi wizytami. Najlepszy stomatolog dziecięcy Kraków? Tylko w Denti-Med!
W naszym centrum z wielką dozą empatii przyjmujemy najmłodszych pacjentów. Staramy się, aby pierwszy kontakt był bezstresowy i przebiegał w przyjaznej atmosferze. Stomatolog dziecięcy Wieliczka w Denti-Med to gwarancja cierpliwości i zrozumienia!
Stomatologia dziecięca Wieliczka – zakres usług
Do najczęstszych zabiegów stomatologii dziecięcej należą:
- fluoryzacja,
- higienizacja,
- lakowanie zębów przedtrzonowych i trzonowych,
- usuwanie zęba mlecznego,
- leczenie zachowawcze,
- leczenie próchnicy.
Fluoryzacja zębów mlecznych i stałych – stomatolog dla dzieci Kraków
To kilkuminutowy zabieg polegający na usunięciu płytki nazębnej za pomocą szczoteczki, a następnie aplikacji lakieru przez stomatologa i osuszeniu go. Powoduje to wzmocnienie szkliwa i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania próchnicy.
Lakowanie zębów u dzieci
Lakowanie zębów to zabieg, który polega na nałożeniu preparatu (laku) na bazie żywicy lub cementu szkło-jonomerowego na naturalne zagłębienia na powierzchni zębów. Jest to szybki i bezbolesny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut.
Higienizacja – stomatolog dziecięcy Kraków
Higienizacja to proces usuwania kamienia nazębnego i nagromadzonych osadów za pomocą szczotkowania zębów specjalną pastą, która wygładza powierzchnię szkliwa. Niestety usunięcie kamienia szczotkowaniem nie jest możliwe, ale dzięki właściwiej higienie można zapobiec jego powstawaniu.
Higienizację zaleca się przed każdym poważnym zabiegiem stomatologicznym (np. założeniem aparatu ortodontycznego) czy leczeniem. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do poważnych zmian, takich jak: zapalenie dziąseł, próchnica i inne. Szukasz sprawdzonego dentysty dla dzieci w Krakowie? Postaw na specjalistów z Denti-Med!
Usunięcie zęba mlecznego
Usunięcie zęba mlecznego może być konieczne przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zęby mleczne mają skłonność do samoistnego wypadania we właściwym momencie, ale zdarzają się przypadki, kiedy profesjonalne wyrywanie zębów u stomatologa jest konieczne:
- kiedy ząb mleczny doprowadza do stanów ropnych,
- gdy nie ma możliwości odbudowy zęba mlecznego.
Usunięcie zdrowego zęba mlecznego może być konieczne w przypadku leczenia ortodontycznego.
Leczenie próchnicy – dentysta dziecięcy Kraków
Metoda leczenia próchnicy jest zależna od jej zaawansowania. W początkowej fazie, wystarczającym zabiegiem jest fluoryzacja oraz mycie zębów pastą z odpowiednią zawartością fluoru (od pierwszego zęba do ukończenia 6 roku życia zaleca się stężenie 1000 ppm, a po 6 roku życia 1450 ppm fluoru). W sytuacji, gdy próchnica jest bardziej rozwinięta, a ubytki są bardzo widoczne, to stomatolog powinien dobrać indywidualny plan leczenia.
Stomatologia dziecięca Wieliczka – na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?
Umów wizytę
Powtórne leczenie kanałowe — kiedy jest konieczne? Wszystko o reendo
Wielu pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe, ma nadzieję, że jest to ostateczny krok w leczeniu chorego zęba. Niestety, czasem okazuje się, że problem powraca, a
Skrzep po wyrwaniu zęba — jak wygląda i jak długo się utrzymuje?
Wyrwanie zęba, zwłaszcza ósemki, to zabieg, który często budzi pewne obawy. Jednym z najczęściej poruszanych tematów przez pacjentów jest skrzep po wyrwaniu zęba – jak
Ile trwa leczenie kanałowe zęba? Czas i liczba wizyt
Leczenie kanałowe należy do najczęściej stosowanych procedur stomatologicznych, mających na celu zachowanie zęba poprzez wyeliminowanie zainfekowanej miazgi, aby uniknąć ekstrakcji. Choć wielu pacjentów obawia się
Co i kiedy można jeść po wyrwaniu zęba? Podpowiadamy
Zdrowie jamy ustnej po zabiegu stomatologicznym, takim jak usunięcie zęba, wymaga szczególnej troski. Odpowiednie odżywianie po wyrwaniu zęba nie tylko wspiera proces gojenia, ale także
Ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym – wszystko, co musisz wiedzieć
Kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia, a wizyta u dentysty nieuchronnie zbliża się wielkimi krokami, pojawia się pytanie, które nie daje spokoju wielu
Na ile zębów zakłada się licówki?
Marzysz o idealnie równych i białych zębach? Licówki dentystyczne to jeden z najbardziej pożądanych zabiegów estetycznych w świecie stomatologii, który pozwala osiągnąć efekt spektakularnego, hollywoodzkiego