Stomatolog dziecięcy Wieliczka, Kraków i okolice

Stomatologia dziecięca jest jedną z dziedzin stomatologii, która została wyróżniona ze względu na odmienną budowę układu stomatologicznego dzieci od dorosłych. Ta dziedzina medyczna obejmuje profilaktykę i leczenie zębów dzieci i młodzieży już od momentu pojawienia się pierwszego zęba u dziecka. 

Stomatologia dziecięca, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) – czym jest?

Stomatolog dziecięcy to lekarz dentysta, który jest ukierunkowany na pracę z najmłodszymi pacjentami. Stomatologia dziecięca zajmuje się przede wszystkim:

 • ząbkowaniem i jego zaburzeniami,
 • leczeniem schorzeń błony śluzowej,
 • zębami mlecznymi i stałymi,
 • wszelkimi urazami jamy ustnej,
 • walką z próchnicą,
 • nauczaniem prawidłowej higieny jamy ustnej,
 • wykrywaniem wad zgryzu na wczesnym etapie,
 • profilaktyką.

Dentysta dziecięcy Kraków – wizyta adaptacyjna

Stomatologia dziecięca powinna być wprowadzana jak najwcześniej (najlepiej od urodzenia). Na pierwszą wizytę najlepiej udać się wraz z pojawieniem się pierwszego zęba u dziecka. Stomatolog może wtedy wykryć ewentualnie nieprawidłowości u małego pacjenta, a następnie powinien podzielić się wskazówkami dotyczącymi prawidłowej higieny jamy ustnej oraz diety.

Wizyta adaptacyjna jest bardzo ważnym elementem, który nie powinien być lekceważony przez rodziców. Polega ona na oswojeniu dziecka z gabinetem i sprzętami w formie zabawy, a także na sprawdzeniu stanu jamy ustnej (jeśli dziecko wyrazi na to zgodę). Dzięki takiej praktyce dziecko będzie czuło się bezpieczniej i bardziej komfortowo w towarzystwie personelu i lekarzy. Pozwoli to zbudować pozytywną relację ze stomatologiem oraz zredukować lęk przed kolejnymi wizytami. Najlepszy stomatolog dziecięcy Kraków? Tylko w Denti-Med

W naszym centrum z wielką dozą empatii przyjmujemy najmłodszych pacjentów. Staramy się, aby pierwszy kontakt był bezstresowy i przebiegał w przyjaznej atmosferze. Stomatolog dziecięcy Wieliczka w Denti-Med to gwarancja cierpliwości i zrozumienia! 

 

Stomatologia dziecięca Wieliczka – zakres usług

Do najczęstszych zabiegów stomatologii dziecięcej należą:

 • fluoryzacja,
 • higienizacja,
 • lakowanie zębów przedtrzonowych i trzonowych,
 • usuwanie zęba mlecznego,
 • leczenie zachowawcze,
 • leczenie próchnicy.

Fluoryzacja zębów mlecznych i stałych – stomatolog dla dzieci Kraków

To kilkuminutowy zabieg polegający na usunięciu płytki nazębnej za pomocą szczoteczki, a następnie aplikacji lakieru przez stomatologa i osuszeniu go. Powoduje to wzmocnienie szkliwa i zmniejsza prawdopodobieństwo występowania próchnicy.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów to zabieg, który polega na nałożeniu preparatu (laku) na bazie żywicy lub cementu szkło-jonomerowego na naturalne zagłębienia na powierzchni zębów. Jest to szybki i bezbolesny zabieg, który trwa zaledwie kilka minut.

Higienizacja – stomatolog dziecięcy Kraków

Higienizacja to proces usuwania kamienia nazębnego i nagromadzonych osadów za pomocą szczotkowania zębów specjalną pastą, która wygładza powierzchnię szkliwa. Niestety usunięcie kamienia szczotkowaniem nie jest możliwe, ale dzięki właściwiej higienie można zapobiec jego powstawaniu.

Higienizację zaleca się przed każdym poważnym zabiegiem stomatologicznym (np. założeniem aparatu ortodontycznego) czy leczeniem. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do poważnych zmian, takich jak: zapalenie dziąseł, próchnica i inne. Szukasz sprawdzonego dentysty dla dzieci w Krakowie? Postaw na specjalistów z Denti-Med!

Usunięcie zęba mlecznego 

Usunięcie zęba mlecznego może być konieczne przy braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zęby mleczne mają skłonność do samoistnego wypadania we właściwym momencie, ale zdarzają się przypadki, kiedy profesjonalne wyrywanie zębów u stomatologa jest konieczne:

 • kiedy ząb mleczny doprowadza do stanów ropnych,
 • gdy nie ma możliwości odbudowy zęba mlecznego.

Usunięcie zdrowego zęba mlecznego może być konieczne w przypadku leczenia ortodontycznego.

Leczenie próchnicy – dentysta dziecięcy Kraków

Metoda leczenia próchnicy jest zależna od jej zaawansowania. W początkowej fazie, wystarczającym zabiegiem jest fluoryzacja oraz mycie zębów pastą z odpowiednią zawartością fluoru (od pierwszego zęba do ukończenia 6 roku życia zaleca się stężenie 1000 ppm, a po 6 roku życia 1450 ppm fluoru). W sytuacji, gdy próchnica jest bardziej rozwinięta, a ubytki są bardzo widoczne, to stomatolog powinien dobrać indywidualny plan leczenia.

Stomatologia dziecięca Wieliczka – na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty?

 
1. Doświadczenie — wiedza i doświadczenie jest kluczowym aspektem przy wyborze dentysty dla dziecka. Specjalista powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi.
 
2. Atmosfera — gabinet stomatologiczny może budzić strach u wielu dzieci. Dlatego też ważne jest, by stomatolog dla dzieci był cierpliwy, łagodny i przyjazny. Idealny dentysta powinien potrafić rozładować napięcie, poprzez tworzenie w gabinecie przyjaznej atmosfery oraz umiejętne wyjaśnianie maluchowi, na czym będą polegać zabiegi.
 
3. Nowoczesne wyposażenie — specjalistyczny sprzęt pomaga dentystom lepiej zidentyfikować i rozwiązać problemy stomatologiczne, które mogą wystąpić u dzieci. Dobrze wyposażony gabinet to również różnego rodzaju sprzęty i zabawki, które pomogą odciągnąć uwagę dziecka od samego zabiegu.
 
4. Szeroki zakres usług — dobrze, jeśli wybrany specjalista jest w stanie zaspokoić większość potrzeb stomatologicznych dziecka. Od codziennych kontroli i czyszczenia zębów po specjalistyczne zabiegi. Jak stomatolog dziecięcy Wieliczka to tylko Denti-Med! 
 

Umów wizytę