Implantologia

Implantologia to dziedzina stomatologii zajmująca się odtwarzaniem zębów. W implantologii uzupełnieniu podlega zarówno korona zębowa, jak i korzeń, co odróżnia ją od innych sposobów leczenia. Wskazaniem do założenia implantów są braki w uzębieniu, ale także całkowite bezzębie i nietolerancja protez wkładanych.

Implantologia, implaty wieliczka ul. Klaśnieńska 16

implantologia

Umów wizytę

Czym jest implantologia?

Implantologia to rozwijająca się w szybkim tempie gałąź stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem zębów, które zostały utracone w wyniku urazów, chorób, wypadków lub złej higieny jamy ustnej.

Od innych sposobów leczenia zajmujących się odbudową różni się tym, że uzupełnia się nie tylko koronę zębową, ale także korzeń. W implantologii nie uzupełnia się jedynie korony zębowej, ale też korzeń. Leczenie implantologiczne jest coraz bardziej popularne i przystępne cenowo.

Czym są implanty zębów i kiedy warto się na nie zdecydować?

Implanty, czyli metalowe śruby lub ramy są bardzo często stosowane przez lekarzy, a następnie są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, pod powierzchnię dziąsła, tak aby można było zamocować na nich sztuczne zęby.

Osteointegracja to proces polegający na trwałym połączeniu implantu z kostną bez komplikacji. Przy dobrze wykonanym zabiegu jest ona obecna, a pacjent może być spokojny.

Implanty bardzo często są ostatnim ratunkiem dla tych, którzy stracili ząb, np. w wyniku nieudanego leczenia kanałowego. Zastosowanie implantów poprawia również naturalny wygląd i komfort.

Wskazaniami do założenia implantów są:

Głównym wskazaniem do założenia implantów zębów są braki w uzębieniu zarówno przy pojedynczych zębach, jak i przy większej ich ilości. Wstawienie implantów jest też zalecane, gdy występuje:

  • widoczny brak zawiązka, czy też zawiązków zębów stałych,
  • nietolerancja protez wkładanych,
  • całkowite bezzębie.

Rodzaje implantów zębów

Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje implantów:

  • implanty śródkostne, wszczepiane bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy,
  • implanty podokostnowe, które są zbudowane z metalowej ramy, umieszczanej na kości poniżej tkanki dziąsła.

Dla zachowania trwałego efektu zaleca się stosowanie implantów tytanowych, które mogą być stosowane u dużej ilości osób. Niestety nie należą one do najbardziej estetycznych, ze względu na srebnoszary odcień. Odpowiednio przygotowane prace na implantach tytanowych nie powinny być widoczne.

Alternatywą dla tytanowej wersji implantów są cyrkonowe. Są bardziej estetyczne, a jednocześnie przypominają naturalną tkankę budującą ząb.