Protetyka Wieliczka

Protetyka to jedna z wielu dziedzin medycyny, która ma charakter techniczno-użytkowy. W stomatologii zajmuje się głównie uzupełnianiem ubytków dotyczących jamy ustnej oraz uzębienia. Najczęściej wykonywanymi uzupełnieniami protetycznymi są korony, mosty, licówki oraz protezy. Protetyka Wieliczka i Kraków? Wybierz Denti-Med!

Protetyka, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

protetyka

Umów wizytę

Licówki: jak przebiega ich wykonanie?

Licówki Kraków — zastanawiasz się, jak wygląda ich założenie? Jednym z pierwszych etapów jest wykonanie zdjęcia panoramicznego jamy ustnej. Lekarz sprawdza również, czy pacjent nie ma próchnicy, zapalenia dziąseł lub innego schorzenia, które uniemożliwiałoby wykonanie nakładek. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, pobierany jest wycisk, na podstawie którego, protetyk dopasowuje licówki do potrzeb pacjenta.

Kolejnym krokiem zazwyczaj jest lekkie oszlifowanie zębów. Przebiega to przy użyciu miejscowego znieczulenia, dzięki czemu jest bezbolesne. Na tym etapie zwykle kończy się pierwsza wizyta.

Wykonanie licówek w trakcie jednej wizyty jest możliwe w przypadku tych kompozytowych. Do nałożenia porcelanowych są potrzebne dwa spotkania w gabinecie stomatologicznym (są one wykonywane na wymiar w laboratorium). W takim przypadku
kolejna wizyta zaczyna się od przyłożenia licówek do zębów pacjenta. Dzięki temu może on sprawdzić, czy ich kształt oraz kolor spełniają jego oczekiwania. Następnie licówki przytwierdzane są do naturalnych zębów za pomocą specjalnego cementu.

Licówki kompozytowe, a porcelanowe — czym się różnią?

Żywotność licówek kompozytowych wynosi zazwyczaj od dwóch do pięciu lat. Po upływie tego czasu wymagają one wymiany. Co istotne, ich twardość jest podobna do tej, jaką ma naturalne szkliwo. Zapobiega to ścieraniu się zębów przeciwstawnych. Materiał kompozytowy jest także łatwy do nadbudowania, polerowania czy korygowania. Dzięki temu w przypadku ewentualnego uszkodzenia licówki zazwyczaj łatwo ją naprawić.

Licówki porcelanowe są natomiast doskonałą kopią naszych zębów. Z tego względu wyglądają bardzo naturalnie. Ich żywotność wynosi natomiast około kilkunastu lat. Co więcej, wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a na ich powierzchni nie odkłada się osad ani kamień. To świetny wybór dla osób, które oczekują jak najbardziej estetycznego wyglądu.

Protetyka Wieliczka: wysoka jakość wykonywanych zabiegów

Dobry protetyk Kraków lub Wieliczka? To taki, który łączy pasję z wiedzą i doświadczeniem. W naszym gabinecie dodatkowo wykorzystujemy nowoczesne technologie, tak aby zapewnić pacjentom jak najwyższy poziom usług.

Protetyka Wieliczka w Denti-Med to także empatyczne podejście i dialog. Niezwykle ważny jest dla nas komfort pacjentów, dlatego jasno omawiamy etapy leczenia i przedstawiamy dostępne opcje.

Licówki, a korony — czym się różnią?

Pierwszą różnicą jest grubość — licówki są cieńsze od koron. Nakłada się je na przednią powierzchnię zdrowego zęba, tak aby poprawić jego estetykę. Natomiast korony najczęściej stosuje się w celu uzupełnienia dużych braków tkanki własnej zęba.

Licówki czy korony – zastanawiasz się, które z nich lepiej się u Ciebie sprawdzą? Protetyka Wieliczka w Denti-Med to skupienie na indywidualnych potrzebach pacjenta, dlatego szczegółowo na to pytanie odpowiemy na wizycie.

Protetyka stomatologiczna Wieliczka: kompleksowe usługi

Ta dziedzina stomatologii ściśle współpracuje z innymi: chirurgią, stomatologią zachowawczą czy implantologią. W naszym centrum medycznym znajdziesz specjalistów ze wszystkich tych dyscyplin. Dzięki temu Twoje leczenie odbędzie się w jednym miejscu — szybko i wygodnie.

Protetyka Wieliczka: kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Protetyk Wieliczka i Kraków — warto go odwiedzić w przypadku:

  • pojedynczych oraz mnogich ubytków w uzębieniu,
  • mechanicznych urazów zębów,
  • zębów zniszczonych przez próchnicę lub bruksizm,
  • niezadowolenia z estetyki zębów,
  • całkowitego bezzębia (protezy zębowe Wieliczka — wykonasz je w naszym gabinecie).

Warto wiedzieć, że prace protetyczne są zazwyczaj ostatnim etapem wizyt w gabinecie stomatologicznym. W wielu przypadkach najpierw wykonuje się leczenie zachowawcze, kanałowe, ortodontyczne czy implantologiczne. Protetyk zaproponuje Ci plan leczenia i przedstawi najlepsze metody do uzyskania zdrowych, estetycznych zębów przy zachowaniu ich funkcjonalności!

Protetyka: jakie korzyści płyną z wykonania zabiegu?

Do głównych zalet należy wspomniana już poprawa estetyki uśmiechu. Po wypełnieniu ubytków w zębach czy nadaniu im nowego kształtu wielu pacjentów odczuwa większą pewność siebie i częściej się uśmiecha, co podnosi komfort ich codziennego życia!

Kolejną zaletą jest przywrócenie właściwej pracy zgryzu, a czasami nawet całego układu pokarmowego. Wpływa na to fakt, że uzupełnienie ubytków w uzębieniu przywraca naturalne funkcje żucia.

Nieprawidłowy zgryz przekłada się także na zmianę wyglądu twarzy i sprzyja rozwojowi zmarszczek. Poddanie się leczeniu protetycznemu pomaga więc zachować młody wygląd na dłużej!

Protetyka Kraków i Wieliczka: czego unikać po założeniu ruchomych uzupełnień?

Zazwyczaj pierwszym zaleceniem, które usłyszysz, jest niespożywanie pokarmów przez 2 godziny po zacementowaniu uzupełnienia. Następnie przez dwa tygodnie nie należy żuć gumy ani jeść produktów o ciągnącej się konsystencji.

Warto również pamiętać o tym, aby do codziennej higieny jamy ustnej oprócz szczoteczki używać także nici dentystycznych. Uzupełnienia stałe są bardziej podatne na osadzanie się resztek pokarmowych, dlatego należy je dokładnie oczyścić. Niezwykle ważne jest także regularne zgłaszanie się do stomatologa na zabieg higienizacji oraz kontrolę stanu jamy ustnej.