Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza (ogólna) składa się z podstawowych i najważniejszych zabiegów, powiązanych z higieną całej jamy ustnej. Celem tej dziedziny jest odbudowa zębów, oraz leczenie próchnicy. W tym zakresie odbywają się działania takie jak piaskowanie, skaling, lakierowanie i inne. Stomatologia zachowawcza Wieliczka? Umów wizytę w Denti-Med!

Stomatologia zachowawcza, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

stomatologia zachowawcza wieliczka

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Co to jest stomatologia zachowawcza? Jest to zbiór działań skupiających się na dbałości o uzębienie. Stomatologia zachowawcza, nazywana również ogólną, obejmuje podstawowe i najważniejsze zabiegi powiązane z profilaktyką schorzeń zębów i dziąseł oraz higieną jamy ustnej. Zabiegi stomatologii zachowawczej polegają m.in. na leczeniu próchnicy oraz uzupełnianiu ubytków zębowych.

Zdrowe uzębienie to podstawa zdrowia całego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie odpowiednio przeżuwać pokarm, co przekłada się na dobrą kondycję całego układu pokarmowego. Każda infekcja zaś w obrębie jamy ustnej będzie niekorzystnie wpływać na procesy trawieniowe, dlatego też tak ważna jest stomatologia zachowawcza. A co więcej, to właśnie uśmiech najbardziej przykuwa uwagę naszego rozmówcy, ale i warunkuje w dużej mierze zarys wyglądu twarzy. Zadbane uzębienie jest bowiem najlepszą wizytówką, jaką możemy sobie zagwarantować. 

Jednak chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem należy pamiętać o tym, że regularne korzystanie ze stomatologii ogólnej jest podstawą. Co najmniej raz na pół roku należy odwiedzić gabinet dentystyczny, aby poddać się kontroli stomatologicznej i w porę wyłapać nawet najdrobniejsze ubytki.

Podczas badania profilaktycznego lekarz zwraca uwagę na kondycję błony śluzowej, dziąseł i obecności ewentualnych ubytków (próchnicowego lub niepróchnicowego pochodzenia) zębów.

Edukacja zdrowotna a stomatologia zachowawcza

Edukacja zdrowotna odgrywa kluczową rolę w prewencji stomatologicznej, stanowiąc fundament dla stomatologii zachowawczej. Poprzez edukację pacjentów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, znaczenia regularnych wizyt kontrolnych oraz konsekwencji zaniedbań, możliwe jest dążenie do minimalizacji interwencji inwazyjnych.

Wiedza na temat skutków nieleczonej próchnicy, właściwego sposobu mycia zębów czy znaczenia zdrowej diety w profilaktyce stomatologicznej jest nieoceniona – zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów. W Denti-Med chętnie udzielamy porad nt. dbania o piękny uśmiech i zachęcamy w czasie wizyt do świadomej pielęgnacji, dzięki której można uniknąć m.in. pojawienia się próchnicy i jej późniejszego leczenia.

Profilaktyka – stomatologia zachowawcza Wieliczka

Celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie chorobom zębów, a jeśli już się pojawią, to jak najszybszą odbudową zniszczonych zębów. Leczenie zachowawcze zębów to także leczenie próchnicy, ale i edukacja dotycząca higieny jamy ustnej. 

Stomatologia zachowawcza z endodoncją to także takie działania, jak:

  • piaskowanie,
  • skaling,
  • lakierowanie,
  • znoszenie nadwrażliwości zębów,
  • badanie kontrolne jamy ustnej.

W Denti-Med dbamy o piękne uśmiechy naszych pacjentów kompleksowo. Już przy pierwszej wizycie, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, stomatolog ustali plan leczenia lub zleci wizytę u stomatologa specjalizującego się w konkretnej dziedzinie. Decydując się na wizytę u nas możesz mieć pewność, że korzystasz z pomocy specjalistów, którzy rozumieją potrzeby swoich pacjentów, dostosowując sposoby leczenia do ich oczekiwań. 

Masz nieprzyjemne doświadczenia po wizytach w innych placówkach? Obawiasz się dyskomfortu związanego z przebiegiem leczenia? Czas to zmienić! Nasz lekarz stomatolog (stomatologia zachowawcza) zadba o to, byś w czasie pobytu na fotelu dentystycznym czuł się dobrze, a niemiłe wspomnienia przeszły w niepamięć! Postaw na wsparcie doświadczonych stomatologów i nie obawiaj się niepotrzebnego bólu czy niemiłej atmosfery w gabinecie.

Leczenie zachowawcze: stomatologia, którą możemy Ci zaproponować

Profilaktyka stomatologiczna jest konieczna, by zapobiegać patologiom w obrębie jamy ustnej. Leczenie zachowawcze dotyczy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych i jest dostosowywane do ich aktualnych potrzeb. W Denti-Med proponujemy zabiegi dostosowane do zębów mlecznych i stałych, dbając o ich jak najlepszy stan. Co dokładnie możemy Ci zaproponować?

Badanie lekarskie stomatologiczne

Lekarskie badanie stomatologiczne to podstawa profilaktyki uzębienia. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej oraz ich leczenia. W Denti-Med oferujemy badanie kontrolne klasyczne, ale i przegląd zębów pod mikroskopem. Możesz też umówić siebie lub kogoś bliskiego na wizytę adaptacyjną, co szczególnie polecamy najmłodszym. Przegląd uzębienia najlepiej wykonywać co pół roku.

Leczenie zachowawcze zęba w naszej klinice możesz przejść przy znieczuleniu klasycznym, ale i w znieczuleniu komputerowym, które jest praktycznym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na mało inwazyjnym i subtelnym sposobie zniesienia bólu.

Usuwanie kamienia nazębnego i osadów

Z kamieniem nazębnym zmaga się większość pacjentów, zatem usuwanie go to bardzo popularny zabieg. Lekceważenie obecności kamienia może skutkować poważnym stanem zapalnym, próchnicą lub zapaleniem przyzębia.

Usuwanie kamienia to zabieg, który pacjent powinien powtarzać około raz do roku w zależności od jego potrzeb. Kamień może zostać usunięty za pomocą zabiegów takich jak np.: skaling. Polega on na usuwaniu osadu przy pomocy ultradźwięków.

Proponujemy również zabieg piaskowania zębów, dzięki któremu możliwe jest oczyszczanie ich z różnych osadów czy przebarwień i przywrócenie im naturalnego koloru oraz połysku. Wykonujemy go przy użyciu specjalnego urządzenia, które działając pod ciśnieniem wyrzuca mieszankę powietrza, wody i drobnoziarnistego materiału ścierającego bezpośrednio na zęby. Zabieg ten trwa od kilku do kilkunastu minut i sprawia, że uśmiech staje się bielszy.

Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja zębów jest zabiegiem stomatologicznym, który wykonuje się w celu wzmocnienia szkliwa zębowego poprzez aplikację na nie preparatu zawierającego fluor. Dzięki temu szkliwo staje się odporniejsze na działanie kwasów i procesy próchnicze. Ten zabieg szczególnie polecamy dzieciom, u których wykonujemy go przy użyciu specjalnej pianki.

Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy to jedno z podstawowych działań w gabinetach stomatologicznych. Niestety próchnica jest coraz częściej spotykana, a powodem jej powstawania jest niepoprawna higiena jamy ustnej.

Leczenie ubytków próchnicowych jest możliwe, jeżeli zastosuje się odpowiednie kroki. Na początkowym etapie jej powstawania stomatolog może wdrożyć zabiegi remineralizujące. Natomiast, kiedy próchnica jest na zaawansowanym etapie, konieczne jest leczenie inwazyjne i uzupełnianie ubytku materiałem odtwórczym.

Wypełnienia ubytków zębów

Aby dobrać odpowiednią i najbardziej efektywną metodę wypełniania ubytków należy udać się do stomatologa, który po wywiadzie i badaniu, będzie mógł podjąć odpowiednie działania. W naszej ofercie Denti-Med proponujemy lakowanie zębów oraz wypełnianie zębów materiałem światłoutwardzalnym. Leczymy ubytki zębów mlecznych i stałych.

Wskazaniami do wypełniania ubytków przede wszystkim są zaniedbania i braki leczenia próchnicy. Aby choroba nie miała szansy dalszego rozwoju, należy rozpocząć zaleczanie uzębienia, które zahamuje dalszy proces jego niszczenia. Obecnie stosuje się wypełnienia, takie jak:

  • glassjonomery,
  • materiały kompozytowe,
  • Inlay, Onlay i Overlay.

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg, który polega na hamowaniu procesów chorobowych zachodzących w korzeniu zęba. Usunięta zostaje miazga, a kanały są oczyszczane i wypełniane odpowiednimi materiałami. Najczęstszą chorobą, która wiąże się z leczeniem endodontycznym jest próchnica.

Denti-Med jest miejscem, gdzie wykonasz kompleksowe leczenie endodontyczne pod mikroskopem 1-, 2-, 3- i 4-kanałowego zęba. Oferujemy również odbudowę po leczeniu kanałowym i przygotowanie przedprotetyczne.

Stomatologia zachowawcza jest niezwykle ważna dla zdrowia całego organizmu. Zadbaj o swój uśmiech systematycznie go kontrolując u specjalisty.

Umów wizytę