Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza (ogólna) składa się z podstawowych i najważniejszych zabiegów, powiązanych z higieną całej jamy ustnej. Celem tej dziedziny jest odbudowa zębów, oraz leczenie próchnicy. W tym zakresie odbywają się działania takie jak piaskowanie, skaling, lakierowanie i inne. Stomatologia zachowawcza Wieliczka? Umów wizytę w Denti-Med!

Stomatologia zachowawcza, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

stomatologia zachowawcza wieliczka

Umów wizytę

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, nazywana również ogólną obejmuje podstawowe i najważniejsze zabiegi powiązane z profilaktyką schorzeń zębów i dziąseł oraz higieną jamy ustnej. Zabiegi stomatologii zachowawczej polegają na leczeniu próchnicy oraz uzupełnianiu ubytków zębowych.

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem należy pamiętać, że regularne korzystanie ze stomatologii ogólnej jest podstawą. Co najmniej raz na pół roku należy odwiedzać gabinet dentystyczny, aby poddać się kontroli stomatologicznej.

Podczas badania lekarz zwraca uwagę na kondycję błony śluzowej, dziąseł i obecności ewentualnych ubytków (próchnicowego lub nie próchnicowego pochodzenia) zębów.

Profilaktyka – stomatologia zachowawcza Wieliczka

Celem stomatologii zachowawczej jest odbudowa zniszczonych zębów, leczenie próchnicy, ale także edukacja dotycząca higieny jamy ustnej. Innymi ważnymi działaniami są:

  • piaskowanie,
  • skaling,
  • lakierowanie,
  • znoszenie nadwrażliwości zębów,
  • badanie kontrolne jamy ustnej.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości stomatolog ustali plan działania lub zleci wizytę u stomatologa specjalizującego się w konkretnej dziedzinie.

Usuwanie kamienia nazębnego

Z kamieniem nazębnym zmaga się większość pacjentów, zatem usuwanie go to bardzo popularny zabieg. Lekceważenie obecności kamienia może skutkować poważnym stanem zapalnym, próchnicą lub zapaleniem przyzębia.

Usuwanie kamienia to zabieg, który pacjent powinien powtarzać około raz do roku w zależności od jego potrzeb. Kamień może zostać usunięty za pomocą zabiegów taki jak, np.: skaling. Polega on na usuwaniu osadu przy pomocy ultradźwięków.

Stomatologia zachowawcza – leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy to jedno z podstawowych działań w gabinetach stomatologicznych. Niestety próchnica jest coraz częściej spotykana, a powodem jej powstawania jest niepoprawna higiena jamy ustnej.

Leczenie ubytków próchnicowych jest możliwe, jeżeli zastosuje się odpowiednie kroki. Na początkowym etapie jej powstawania stomatolog może wdrożyć zabiegi remineralizujące. Natomiast, kiedy próchnica jest na zaawansowanym etapie, konieczne jest leczenie inwazyjne i uzupełnianie ubytku materiałem odtwórczym.

Wypełnienia ubytków zębów

Aby dobrać odpowiednią i najbardziej efektywną metodę wypełniania ubytków należy udać się do stomatologa, który po wywiadzie i badaniu, będzie mógł podjąć odpowiednie działania.

Wskazaniami do wypełniania ubytków przede wszystkim są zaniedbania i braki leczenia próchnicy. Obecnie stosuje się wypełnienia, takie jak:

  • glassjonomery,
  • amalgamaty,
  • materiały kompozytowe,
  • Inlay, Onlay i Overlay.

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe to zabieg, który polega na hamowaniu procesów chorobowych zachodzących w korzeniu zęba. Usunięta zostaje miazga, a kanały są oczyszczane i wypełniane odpowiednimi materiałami. Najczęstszą chorobą, która wiąże się z leczeniem endodontycznym jest próchnica.