Stomatologia estetyczna – jakie zabiegi najlepiej wybrać?

Stomatologia estetyczna to obecnie wizytówka nowoczesnych gabinetów dentystycznych. Daje Pacjentom możliwość metamorfozy, a w rezultacie piękny wygląd uśmiechu. Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej stają się standardem i niemal obowiązkowym elementem dbania o zęby. Sprawdź, w czym pomaga stomatologia estetyczna, czym są korony i mosty zębowe oraz jakie są warianty protez zębowych.

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii, w którym specjaliści dbają o estetyczny wygląd zębów. Dentysta najpierw dokładnie sprawdza zgryz, ocenia oraz wraz z Pacjentem wybiera najlepszą metodę działania.

Stomatologia estetyczna wymaga wyboru odpowiedniego planu leczenia, który powinien przynieść zadowalające rezultaty zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa. Kto może skorzystać z takich zabiegów? Stomatologia estetyczna jest odpowiednia dla każdego, kto chce polepszyć wygląd swojego uśmiechu!

W czym pomaga stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna przynosi nie tylko świetne efekty wizualne, ale też zdrowotne. Bardzo często pacjenci borykają się z problemami, które nie są spowodowane brakiem higieny jamy ustnej czy brakiem regularnych wizyt u dentysty, ale mają podłoże medyczne, np. przebarwienia szkliwa czy nierówności zębów.

Stomatologia estetyczna zawsze jest poprzedzona leczeniem dentystycznym. Zabiegi, takie jak usunięcie kamienia nazębnego, to przede wszystkim działania, które mają ograniczyć rozwój próchnicy. Dodatkowo efekty leczenia, w które wpisuje się stomatologia estetyczna, może znacznie poprawić samopoczucie Pacjenta. Piękny i zadbany uśmiech to dobry sposób na zwiększenie pewności siebie.

Licówki porcelanowe/pełnoceramiczne/kompozytowe

Licówki to cienkie nakładki, których zadaniem jest odtworzenie naturalnego wyglądu uzębienia. Są mocowane do zębów przy pomocy specjalnego kleju. Stomatologia estetyczna bardzo często korzysta z tego rozwiązania. Ta metoda jest szczególnie lubiana przez celebrytów.

Założenie licówek będzie dobrym pomysłem, gdy chcemy, np. nadbudować brakujące elementy zębów, poprawić ich kształt, usunąć przerwy między zębami itd.

Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów licówek, które dzielimy ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. W stomatologii estetycznej najpopularniejszymi są: porcelanowe, pełnoceramiczne i kompozytowe.

 • Licówki porcelanowe wykonuje się z masy porcelanowej, w której skład wchodzi zarówno masa akrylowa, jaki ceramiczna. Są najczęściej wybieranym typem licówek przez Pacjentów i stomatologów. Cechują się wytrzymałością, trwałością, są odporne na przebarwienia i osad kamienia nazębnego. Zwykle dobrze przystosowują się do właściciela i nie powodują alergii. Najczęściej zakłada się je na przednią część łuków.
 • Licówki pełnoceramiczne to natomiast cienkie, płytki porcelany, które stomatolog przykleja jedynie do zewnętrznej części zębów. Są rodzajem uzupełnienia protetycznego. Są równie odporne, co porcelanowe. Założone w dokładny sposób, zapewniają naturalny wygląd uzębienia. Mogą być noszone nawet przez 20 lat.
 • Licówki kompozytowe wykonuje się przy użyciu kompozytów, które służą do wypełniania ubytków. Są twarde i bardzo wytrzymałe, jednak zwykle są traktowane jako tymczasowe rozwiązanie. Dość szybko mogą ulegać przebarwieniom i osadzaniu się kamienia, dlatego trzeba je wymieniać po około 4 latach.

Najlepszy rodzaj licówek do naszych zębów dobierze stomatolog, po dokładnej ocenie stanu jamy ustnej i uzębienia.

Korony i mosty zębowe

Korony i mosty zębowe sprawdzą się idealnie w przypadku uzupełnienia braków w naturalnym uśmiechu Pacjenta. Są rodzajem uzupełnienia protetycznego. Zwykle stosuje się je do odbudowy lub uzupełnienia ubytków.

Korona protetyczna to nakładka, która jest zakładana bezpośrednio na ząb. Stomatolodzy stosują ją przy odbudowie pojedynczych zębów. Zazwyczaj jest to konieczne przy, np. złamaniach zęba. Ich zakładanie jest częstym elementem stomatologii estetycznej. Korony wykonuje się z różnych materiałów, a najlepszy rodzaj wybierze stomatolog.

Most zębowy natomiast służy do uzupełnienia braków. Most dentystyczny składa się z połączonych ze sobą przęseł i koron, które są położone na filarach. Tymi filarami są zęby naturalne lub implanty. Mosty podobnie jak korony wykonuje się z różnych materiałów.

Którą metodę wybrać? Najlepiej skonsultować to z lekarzem stomatologiem, który doradzi odpowiedni plan leczenia, uwzględniając ocenę stanu zębów.

Implanty zębów

Stomatologia estetyczna korzysta również z implantów zębowych, które w bardziej naturalny sposób niż protezy mogą zastąpić uśmiech. Są rodzajem sztucznych zębów, które są osadzane bezpośrednio w kości.

Jeśli chcesz skorzystać z implantologii konieczne będzie dobre zdrowie jamy ustnej, a także w pełni rozwinięta kość szczęki lub żuchwy.

Dowiedz się więcej o implantologii > Implantologia

Protezy zębowe w różnych wariantach

Protezy zębowe uzupełniają ubytek, który powstał w skutek ekstrakcji zęba. Bardzo często lepiej usunąć chory ząb, który nie jest możliwy do wyleczenia i wstawienie w to miejsce odpowiedniej protezy.

Stomatologia estetyczna oraz nowoczesna technologia pozwala stomatologom na wybór odpowiedniej protezy. Wyróżnia się protezy m.in.: akrylowe, szkieletowe, acetalowe i nylonowe.

 • Protezy akrylowe mogą być częściowe lub całkowite. Składają się ze sztucznych zębów i specjalnej płytki. Są stosowane w przypadku bezzębia. Jest to proteza ruchoma, czyli Pacjent może ją wyjmować samodzielnie. Proteza akrylowa jest zbudowana z różowego akrylu, który imituje dziąsło oraz z zęba akrylowego.
 • Protezy szkieletowe wstawia się do jamy ustnej w celu odtworzenia zniszczonych zębów. Jest mocowana na klamrach, które wspomagają stabilność. Składa się z metalowej podbudowy, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
 • Protezy acetalowe są alternatywą dla metalowych protez. Jest wytrzymała na zginanie i wygląda bardzo naturalnie. Do jej zastosowania wymagane jest zachowanie zębów, które będą filarami protez.
 • Protezy nylonowe są wykonane z termoplastycznego i elastycznego materiału, dzięki czemu dobrze przylegają. Są niemal niewidoczne, ponieważ posiadają klamry w kolorze zęba i dziąsła.

Dowiedz się więcej o protetyce > Protetyka

Stomatologia estetyczna w Denti-Med.

W naszym gabinecie personalizujemy rozwiązania pod potrzeby naszych pacjentów. Wiemy, jak ważny jest estetyczny i zdrowy uśmiech dla pacjentów.

Najczęściej realizowane plany leczenia obejmują usunięcie wad:

 • ciemny odcień zębów,
 • zrotowane zęby,
 • wady zgryzu,
 • przebarwienia,
 • braki zębowe,
 • zamknięcie diastemy,
 • leczenie ortodontyczne,
 • leczenie pourazowe/powypadkowe.

Konsultacja estetyczna w Denti-Med opiera się na badaniu stomatologicznym, skanie zębów skanerem 3D oraz zdjęciu RTG/tomograficznym. Na wizycie poznasz plan leczenia, jego czas oraz koszty.