Endodoncja – co to jest i kiedy zdecydować się na leczenie

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to zabieg, który jest jedną z popularniejszych i skuteczniejszych metod leczenia uśmiechu. Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy, takie jak ból zęba, czy opuchlizna, powinien udać się do lekarza stomatologa. Podczas wizyty lekarz zadecyduje, czy konieczne jest podjęcie się leczenia endodontycznego.

Endodoncja – co to jest?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja to hamowanie i leczenie procesów chorobowych, które zachodzą w korzeniu zęba. Jednak zanim dojdzie do zabiegu, należy poddać się badaniu stomatologicznemu oraz wykonać prześwietlenie RTG. Są to działania, które usprawnią diagnozę chorego zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?

Endodoncja polega na usunięciu miazgi, poszerzeniu kanału lub kanałów oraz szczelne ich wypełnienie. Przygotowany w ten sposób ząb może być poddany odbudowie (stomatologia protetyczna) na bazie wypełnienia kompozytowego, korony Inlay/Onlay/Overlay lub korony pełnoceramicznej. Leczenie kanałowe zazwyczaj wykonuje się z zastosowaniem mikroskopu stomatologicznego, który optycznie powiększa obraz. Dzięki tej najnowszej technologii lekarz ma możliwość przeprowadzenia zabiegu z wielką precyzją.

Przy wykorzystaniu mikroskopu stomatolog potrafi dostrzec nawet najmniejsze szczegóły w komorze zęba. Leczenie pod mikroskopem umożliwia dotarcie do bardzo wąskich kanałów. Ile trwa leczenie kanałowe? Takie pytanie zadaje sobie każdy pacjent przed zabiegiem. Czas trwania leczenia endodontycznego jest uzależniony od indywidualnych przypadków. Zwykle trwa od 1 do 2 godzin i można je wykonać podczas jednej wizyty.  

Leczenie endodontyczne – kiedy jest konieczne?

Leczenie pod mikroskopem może mieć kilka przyczyn. Bardzo często pacjent nie zdaje sobie sprawy z tego, że ząb jest zainfekowany. Jednak zauważalne są takie objawy, jak:

  • ból zęba, który utrzymuje się przez długi czas,
  • złamanie zęba,
  • opuchnięcie dziąsła,
  • pęknięcie zęba,
  • uraz powypadkowy,
  • wielokrotne leczenie danego zęba, które nie przynosiło rezultatów,
  • i inne.

Endodoncja to bardzo często ostatnia deska ratunku dla pacjenta przed całkowitą ekstrakcją problematycznego zęba. Do zabiegu potrzebne jest użycie profesjonalnych narzędzi, takich jak właśnie mikroskop stomatologiczny. Zabieg wymaga również doświadczenia lekarza i wysokiej jakości materiałów, które zostaną użyte do naprawy zęba.

Leczenie kanałowe – cena

Leczenie pod mikroskopem to zaawansowany zabieg, który wymaga czasu, precyzji i doświadczenia. Cena zabiegu jest zwykle uzależniona od indywidualnego stanu uzębienia danego pacjenta. Konkretny przedział cenowy znajduje się w naszym cenniku.