kiedy jest konieczne powtórne leczenie kanałowe

Powtórne leczenie kanałowe — kiedy jest konieczne? Wszystko o reendo

Wielu pacjentów, którzy przeszli leczenie kanałowe, ma nadzieję, że jest to ostateczny krok w leczeniu chorego zęba. Niestety, czasem okazuje się, że problem powraca, a ząb wymaga ponownej interwencji. W takich przypadkach mówimy o reendo, czyli powtórnym leczeniu kanałowym. Dowiedz się, kiedy jest konieczne i jak przebiega cały proces!

Co to jest reendo?

Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, to zabieg mający na celu naprawienie zęba, który wcześniej został poddany leczeniu kanałowemu, ale z różnych przyczyn nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Może to być spowodowane np. niewystarczającym oczyszczeniem kanałów, niewykryciem dodatkowego kanału lub ponownym zakażeniem zęba.

Kiedy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe jest konieczne, gdy wcześniejsza terapia nie zakończyła się sukcesem. Objawy, które mogą wskazywać na konieczność reendo, to:

  • ból, 
  • obrzęk, 
  • nawracające infekcje, 
  • nieustępujące dolegliwości po wcześniejszym leczeniu. 

Niekiedy problem pojawia się nawet po kilku latach od pierwotnego zabiegu. Decyzja o reendo powinna być podjęta na podstawie dokładnej diagnostyki, w tym zdjęcia RTG. To pozwala na ocenę, czy ponowne leczenie kanałowe ma szansę zakończyć się sukcesem, czy może konieczne będzie rozważenie innych metod leczenia.

Jak wygląda proces powtórnego leczenia kanałowego?

Proces powtórnego leczenia kanałowego zaczyna się od usunięcia wcześniejszego wypełnienia z kanałów zębowych. Następnie stomatolog przystępuje do dokładnego oczyszczenia kanałów, usunięcia resztek tkanek, a także ewentualnych infekcji. Na tym etapie bardzo ważne jest odnalezienie i oczyszczenie wszystkich kanałów, co czasem wymaga zastosowania mikroskopu. Po dokładnym oczyszczeniu kanały są ponownie wypełniane materiałem uszczelniającym, a ząb zostaje odbudowany.

Reendo to zabieg czasochłonny i precyzyjny, dlatego może być droższy niż pierwotne leczenie kanałowe. Cena zależy od stopnia skomplikowania zabiegu, liczby kanałów oraz technologii używanej przez stomatologa.

Czy reendo boli?

Nowoczesne metody znieczulenia sprawiają, że sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, że ząb po reendo może być wrażliwy przez kilka dni, co jest normalną reakcją organizmu na zabieg. Zazwyczaj dolegliwości ustępują w ciągu tygodnia. Jeśli jednak ból jest nasilony lub nie ustępuje, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Ile razy można leczyć zęba kanałowo?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od stanu zęba, kanałów oraz tego, jak ząb reaguje na wcześniejsze leczenie. Teoretycznie ząb można leczyć kanałowo kilkakrotnie, jednak z każdym kolejnym zabiegiem szanse na sukces maleją. Dlatego tak ważne jest, aby już pierwsze leczenie kanałowe było przeprowadzone przez doświadczonego specjalistę.

Powtórne leczenie kanałowe to często ostatnia szansa na zachowanie naturalnego zęba. Decyzja o reendo to wyraz troski o własne zdrowie, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie skonsultuj się ze stomatologiem.