Protetyka

Protetyka to jedna z wielu dziedzin medycyny, która ma charakter techniczno-użytkowy. W stomatologii zajmuje się głównie uzupełnianiem ubytków dotyczących jamy ustnej oraz uzębienia. Najczęściej wykonywanymi uzupełnieniami protetycznymi są korony, mosty, licówki oraz protezy.

Protetyka, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

protetyka

Umów wizytę

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka to dziedzina medycyny zajmująca się tworzeniem sztucznych części zastępujących fragmenty ludzkiego organizmu. W stomatologii specjalistyczne uzupełnienia ubytków dotyczą całej jamy ustnej oraz uzębienia.

Zadaniem protetyki jest przywrócenie funkcji, które zostały utracone. W tym celu stosowane są protezy stałe lub ruchowe, które są w stanie całkowicie lub częściowo odzyskać sprawność.

Najczęściej wykonywanymi uzupełnieniami i zabiegami są m.in.: korony, licówki, protezy całkowite i częściowe oraz mosty protetyczne. Protetyka głównie kojarzona jest z uzupełnianiem ubytków, ale należy mieć na uwadze, że zajmuje się znacznie szerszym obszarem, np.: leczeniem chorób przyzębia i bruksizmu.

Nieuzupełnione braki mogą nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, jak: zanik tkanki kostnej, rozchwianie zębów sąsiadujących, dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych.

Rodzaje uzupełnień protetycznych

Uzupełnienia protetyczne dzielą się na stałe i ruchome. Stałe to te, których nie ma możliwości samodzielnie usunąć z jamy ustnej (np.: korony i mosty), natomiast ruchome to rodzaj protez, które można swobodnie wyjmować. Wyróżniamy jeszcze osobną kategorię, czyli protezy, które montuje się na specjalnych implantach.

Uzupełnienia stałe:

  • korony,
  • mosty,
  • licówki.

Uzupełnienia ruchome:

  • protezy całkowite,
  • protezy częściowe (szkieletowe lub częściowe osiadające),
  • protezy overdentures.

Korony zębowe – czym są i kiedy się je stosuje?

Korony zębowe to forma protezy, która odpowiada za odbudowę utraconych tkanek zęba, a jednocześnie chroni zęby przed drobnoustrojami, substancjami kwasowymi i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Wykonanie tego zabiegu zazwyczaj obejmuje dwie wizyty u stomatologa.

Z czego wykonywane są uzupełnienia protetyczne?

Protezy są wykonywane z różnych materiałów, aby mogły dopasować się do potrzeb pacjenta. Doskonale imitują one tkanki naturalnego uzębienia, dzięki nadaniu im właściwej barwy, kształtu i struktury. Są to przede wszystkim uzupełnienia:

  • porcelanowe,
  • kompozytowe,
  • cyrkonowe,
  • ceramiczne.

Mosty zębowe

Stosuje się je w celu uzupełnienia braków po utracie zęba, przy obecności zębów filarowych. Zapewnia on zahamowanie postępowania wad zgryzu, chorób dziąseł oraz zapaleniu stawu skroniowo-żuchwowego. Najpopularniejszym materiałem budulcowym jest porcelana na tlenku cyrkonu lub na metalu.

Licówki

Są bardzo popularnym rodzajem uzupełnień protetycznych. Są to bardzo cienkie nakładki, które przyklejane są do przedniej strony zębów, dzięki czemu jest to szybkie, a efekt jest natychmiastowy. Maskują one wszystkie niedoskonałości i ubytki. Wykonywane są zazwyczaj z porcelany lub materiału kompozytowego.

Protezy zębowe

Protezy zębowe (inaczej uzupełnienia protetyczne) to protezy całkowicie lub częściowo uzupełniające braki w uzębieniu. Mogą być one zakładane i zdejmowane samodzielnie w dowolnym momencie. Dobrze dobrana proteza do potrzeb pacjenta może zachować naturalny wygląd i nie musi sprawiać dyskomfortu.

Najpopularniejsza jest proteza szkieletowa. Składa się głównie z metalu, opierającego się na zębach filarowych. Charakteryzuje ją trwałość i estetyka.