Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii, zajmujący się estetycznym wyglądem naszych zębów poprzez poprawę ich kształtu lub koloru. Najczęściej wykonuje się w tym zakresie wybielanie, piaskowanie oraz zakładanie licówek lub koron protetycznych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie są zadowoleni ze swoje uśmiechu.

Stomatologia estetyczna, Wieliczka ul. Klaśnieńska 16

stomatologia estetyczna

Czym jest stomatologia estetyczna?

Zdrowy i piękny uśmiech to założenie stomatologii estetycznej. Zadaniem stomatologa jest ocena wyglądu zgryzu, a następnie opracowanie indywidualnego planu działania zgodnie z oczekiwaniami pacjenta. Stomatologia estetyczna to rozwiązanie dla tych, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów, chcą je poprawić i podnieść swoją pewność siebie.

Co składa się na stomatologię estetyczną?

Stomatologia estetyczna ma szeroki wachlarz działań i zabiegów polepszających wygląd naszego uśmiechu. Jednak najczęściej wybieramy te zabiegi, które poprawiają kolor i kształt zębów. Pacjenci decydują się przede wszystkim na:

  • wybielanie,
  • piaskowanie,
  • zakładanie licówek lub koron protetycznych.

Oprócz tych metod istnieją inne, dopasowane do potrzeb pacjenta. Możemy zaliczyć do nich, np.: recontouring, który polega na zamykaniu diastemy, szlifowaniu zębów, usuwaniu kamienia nazębnego.

Przeciwskazaniami do zabiegów mogą być:

  • pacjenci poniżej 16 roku życia,
  • zły stan zdrowia,
  • nadwrażliwość lub alergie na składniki preparatów wykorzystywanych do zabiegów,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • gdy występują niewyleczone ubytki.

Licówki

Licówki to jeden z najbardziej popularnych elementów stomatologii estetycznej. Są to bardzo cienkie, pojedyncze nakładki, które nakleja się na zęby, których kształt lub kolor nie był zadowalający. Cena uzależniona jest od materiału z jakiego zostały wykonane, a koszt waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Licówki ceramiczne

Dopasowują się do naturalnych zębów, są bardzo trwałe, a wykonanie trwa szybko i bezpiecznie.

Licówki kompozytowe

Wykonane są z tego samego materiału, którego używa się do uzupełnienia ubytków w zębach. Są wytrzymałe i łatwo dopasowują się do reszty naturalnych zębów. Powinno się je odnawiać po 2-3 latach.

Licówki porcelanowe

To najpopularniejsza i najmniej inwazyjna metoda, która daje naturalny i estetyczny efekt. Jedną z największych zalet licówek porcelanowych to czas, po którym należy wymienić je na nowe. Wynosi on ok. 5-10 lat.

Bonding

Bonding to bezpieczna metoda odbudowy zębów przy użyciu żywic kompozytowych. To elastyczny materiał stomatologiczny, którego używa się, np. przy uzupełnianiu ubytków próchnicznych. Jest to metoda polecana pacjentom, którzy mają problemy z pojedynczymi zębami. W ten sposób maskowane zostają niewielkie zniekształcenia.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to kolejna metoda poprawy uśmiechu, która powinna być wykonywana pod okiem stomatologa, aby uniknąć uszkodzenia szkliwa, tak jak w przypadku domowych sposobów wybielania. Specjalista odpowiednio dobierze technikę i zadba, aby potrzeby pacjenta zostały zaspokojone.

Wybielanie nakładkowe

Wybielanie nakładkowe zębów dzieli się na dwa etapy: gabinetowy i domowy. Metoda ta polega na wykonaniu odlewu łuków zębowych, a na ich podstawie tworzone są nakładki służące wybielaniu. Drugim etapem jest stosowanie nakładek w domu zgodnie z wytycznymi stomatologa. Pacjent nosi je przez określony czas każdego dnia przez około 2 tygodnie.

Przy takiej metodzie zęby mogą być wybielone nawet o 6 odcieni, a efekt może utrzymywać się nawet do 3 lat przy stosowaniu się do zaleceń stomatologa.

Przeciwskazaniem do nakładkowego wybielania zębów jest aktywna próchnica, a także ciąża i karmienie piersią. Również ta metoda nie jest zalecana dla osób palących papierosy.

Wybielanie gabinetowe

Wybielanie gabinetowe jest najbezpieczniejszą metodą wybielania zębów. Dodatkowo stomatolog odpowiednio dobierze technikę do stanu zębów pacjenta.

Często stosuje się wybielanie laserowe, które umożliwia rozjaśnienie aż o 8 odcieni. Czas trwania zabiegu to ok. 1 godzina w zależności od przypadku. Należy pamiętać, że przeciwskazaniem jest brak wyleczonych zmian próchnicowych, co może doprowadzić do poważnych powikłań. Wybielanie gabinetowe nie jest również wskazaniem dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Umów wizytę